5.Sınıf Ayın Evreleri Konu Özeti ve Etkinlikleri

Ay, Dünya'ya en yakın gök cismidir ve geceleri gökyüzünde parlamaktadır. Ay gerçekte bir ışık kaynağı değildir; sadece, Güneş'ten aldığı ışığı Dünya'ya yansıtır. Ayrıca Ay, Dünya ve Güneş'in etrafında dolanma hareketi yaptığından gökyüzünde farklı şekillerde görünmektedir. Ay'ın farklı şekillerde görünen, ışık yansımalarına Ay evreleri denir. Bu evreler sırayla ve düzenli olarak gökyüzünde tekrarlanmaktadır.

            Ay'ın evreleri, ana evreler ve ara evreler (geçiş evreleri) olarak ikiye ayrılmaktadır.

 


1)YENİ AY:
            Ay'ın Güneş hizasından yeni ayrıldığı andır. İncecik görünümü ile Güneş'in batışından kısa bir süre sonra batıda görülür. Ay, Dünya ile Güneş arasında olduğundan dolayı Güneş'e dönük olan parlak yüzü Dünya'dan görülmez.

2) İLK DÖRDÜN :
            Yeni Ay'dan 7,5 gün sonraki görünen durumdur. Ay, Yeni Ay evresinden sonra hilal şeklini alır. Bundan sonra Ay'ın aydınlık yüzeyinin yarısı Dünya'dan gözlenir. Bu döneme Ilk dördün denir.

 

 

3) DOLUNAY :
            Yeni ay'dan 14 gün sonraki görünen durumudur. Ay, Dünya etrafındaki hareketinin yarısını tamamladığında Dünya ve Güneş'le aynı hizada yer alır. Böylece Ay Güneş'ten aldığı ışınları Dünya'nın karanlık yüzeyine yansıttığı için Dünya'nın bu yüzeyinden daire şeklinde parlak görülür. Bu görünümü dolunay durumudur.

4) SON DÖRDÜN :
            Ay'ın Dolunay'dan sonra Yeni Ay evresine yaklaştığı aydınlık yüzeyinin yarısının ikinci kez Dünya'dan görülme evresidir. 

5) HİLAL EVRESİ :

Yerküreden bakıldığında Hilal evresinin görüntülenmesi oldukça kısa sürmektedir. Uydumuz olan ay, Yeni Ay evresi boyunca yaşam kaynağımız olan güneşin doğusunda kalmaktadır. Güneşin batmasının hemen ardından batı ufkunda görülen Hilal, gözlem açısının küçüklüğü sebebiyle kısa süre gözlemlenebilir. Bilindiği üzere ayın Hilal Evresi medeniyet tarihi boyunca başta Türkler olmak üzere birçok kavmin ilham aldığı bir simge olmuştur.

 

5) ŞİŞKİN AY EVRESİ :

            Ayın uzanım açısının 90-180ºC arasında olduğu zamanlarda görülür. İlk Dördün safhasının ardından görülen Şişkin Ay, adından da anlaşılabileceği üzere ayın “D” harfi görünümlü yarımküreden giderek daha da şişkin bir hale gelmiş gibi göründüğü evredir.

 

Dosyalar:
rar 5. Sınıf Dünya, Güneş Ve Ay Ayın Evreleri Etkinlikler SICAK
TarihPerşembe, 28 Eylül 2017 23:41 Dosya Boyutu 47.95 KB İndir 1.255 İndir


Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar   

0 #7 Mehmet Ali batuhan 26-01-2021 17:49
çok güzel olmuş işime yayarar ama teknolojiyi, kötü kullanıyorsak işim,ize yaramaz dogru şekilde kullanmalıyız. hazırlayanlara teşekür derim...........
Alıntı
+1 #6 Mehmet Ali batuhan 26-01-2021 17:45
çok güzel olmuş@ işime yaradı gardaş
Alıntı
-2 #5 Batuhan 07-10-2020 10:57
Çok İşime Yaradı Fen Hocamız Proje Ödevi Vermişti Ünitelerin Özetini İstedi Çok Sağ olun...
Alıntı
Alıntı
+6 #4 İDEM ELVİN ERDEM 15-03-2019 20:42
Çok İşime Yaradı Fen Hocamız Proje Ödevi Vermişti Ünitelerin Özetini İstedi Çok Sağ olun...
Alıntı
+8 #3 TUNCER. TAŞOLUK. 27-02-2019 17:46
çoook güzel bir site öneririm.çünkü benim ayın evreleri ile alakalı bir sınavım vardı.bende bu siteden yaptım.ALLAH sizden razı olsun
Alıntı
+5 #2 Asya 10-11-2017 07:03
Çok sağolun sınavda çok işime yariyacak
Alıntı
-4 #1 DAMLA AKBURU 25-10-2017 19:02
gerçekten sınavdan yüksek alcam ama keşke ana ve ara evrelerin karışdıgındaki sıralama
Alıntı

NDK Hoş Geldin

Ders Kafe Anketi

Uzaktan Eğitim sistemini hangi cihazlardan takip ediyorsunuz?

loader
Bu anket sona erdi Oca 04 2021 at 08:00 PM
Tüm anketleri görüntüleyin