DÜNYANIN ŞEKLİ İLE İLGİLİ GÖRÜŞLER

Önceden insanlar Dünya’nın yuvarlak olduğunu bilmiyorlardı.

 

 

     Ø  Dünyanın düz olduğuna

     Ø  Dünyanın tepsiye benzediğine

     Ø  Dünyanın her tarafının su olduğuna

     Ø  Dünyayı 4 filin taşıdığına

     Ø  Dünyanın kaplumbağa veya öküzün üzerinde durduğuna inanırlarmış.

 

 

THALES (TALES)
Milattan önce 6. yüzyılda Milet'te (Aydın) yaşamışdım. Dünya’nın daire şeklinde olduğunu ve etrafının sularla çevrili olduğunu düşünüyordum. Bununla ilgili birçok teori sundum.

PİSAGOR
Dünya’nın Güneş etrafında döndüğünü ve yuvarlak olduğunu ileri süren ilk kişi benim. Ancak bu dediğime bilimle uğraşan kişilerin dışında inanan olmamıştı.

ARİSTO
Milattan önce 4. yüzyılda Makedonya’da yaşadım. Pisagor’dan iki yüzyıl sonra gözlemlerim sonunda Dünya’nın yuvarlak olduğunu kanıtladım.
BİRÛNİ (973-1048)
Orta Asyalıyım, büyük Türk bilginiyim. Dünya’mızın küreye benzediğini söyledim. Dünya’nın çapını bulmak için çalışmalarda bulundum. Tespit ettiğim değerler bugünkü rakamlara çok yakındır. Amerika kıtasının var olduğunu Chrostopher Colombus'dan (Kristof Kolomb) 500 sene evvel ben ortaya attım.

İDRÎSÎ (1100-1166)
Dünya’nın küre şeklinde olduğunu düşünüyordum. Çizdiğim dünya haritası, o güne kadar bilinen en iyi dünya haritası örneğidir. Çizdiğim dünya haritalarından Avrupalı kâşifler de faydalanmıştır. Haritalarımın Amerika’nın keşfi sırasında Kolomb tarafından kullandığı düşünülmektedir.

NİKOLAUS COPERNUCUS (NİKOLAS KOPERNİK) (1473-1543)
Güneş’in, Dünya’nın etrafında dönmediğini, Dünya’nın ve hatta gezegenlerin de Güneş’in etrafında döndüğünü ileri sürdüm
.

KRİSTOF KOLOMB
Maceraperest bir denizciyim Dünya’nın yuvarlak olduğunu kitaplardan okumuştum. 1492 yılında 3 küçük gemi ile birlikte yola çıktım. Devamlı batıya doğru gittim. Hindistan’a ulaştığını zannettim ama gittiğim yer Amerika kıtasıymış. Eğer dünya yuvarlaksa yönünü değiştirmeden başladığı yere tekrar geleceğini biliyordum. Ama bunu başaramadan öldüm. Ancak gemilerimden biri yola devam etti ve Dünya’nın çevresini dolaşmış oldu.

 

GALİLEO GALİLEİ (GALİLE GALİLE) (1564-1642)
İcat ettiğim teleskopla gök cisimlerini inceledim, önemli astronomi keşifleri yaptım. Yaptığım gözlemlerle Kopernik’in “Dünya ve diğer gezegenler, Güneş’in etrafında dönüyor.” iddiasını ıspatladım
.

      

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar   

0 #2 Fehmi Sinan Akku 23-09-2021 21:35
merhabah beyf endit
Alıntı
+3 #1 Selman Karadeniz 28-10-2017 11:59
Çok teşekkürler çok güzel olmuş
Alıntı

NDK Hoş Geldin