14) ARKADAŞIM OLURMUSUN

     Arkadaşlarımızı sevmeli ve onlara her zaman yardımcı olmalıyız. Küs olan arkadaşlarımızı barıştırmalıyız. Hasta olan arkadaşlarımıza geçmiş olsun demeliyiz. Hatalı olan arkadaşlarımızı kırmadan uyarmalıyız. Arkadaşlarımızın güzel huylarını onlara söylemeliyiz.

 

15) BESLENME

     Büyümemiz ve sağlıklı olmamız için vücudumuza gerekli olan yiyecek ve içeceklere Besin denir. Besinlerin vücuda alınmasına Beslenme denir. Büyümek ve sağlıklı olmak için dengeli ve düzenli beslenmeliyiz. Açıkta satılan yiyecek ve içeceklerden tüketmemeliyiz. Vücudumuz için gerekli olan her besinde yeteri kadar almalıyız. Yemek ayrımı yapmamalıyız. Her gün aynı saatlerde yemeğimizi yemeliyiz. Yemek aralarında abur cubur yiyecekler yememeliyiz. Yemeklerden önce ve sonra ellerimizi yıkamalıyız. Yemekten kalkarken annemize “eline sağlık”, diğer kişiler “afiyet olsun” demeliyiz.

16) ETİK DAVANIŞLAR

     Arkadaşlarımıza karşı eşit davranmalıyız. Ayrım yapmamalıyız. Arkadaşlarımı- zın başarılarını kıskanmamalıyız. Arkadaşlarımızın başarıları ile gurur duymalıyız. Arkadaşlarımızın sevinç ve üzüntülerini paylaşmalıyız. Arkadaşlarımızla ilişkileri-mizde doğruluk, dürüstlük, adalet duygularından vazgeçmeyelim.

 

17) SINIF EŞYALARI

     Sınıfımızda ve okulumuzda hepimizin ortaklaşa kullandığı eşyalar vardır. Bu eşyalar; masa, sıra, yazı tahtası, Atatürk köşesi, haritalar, çöp kutusu ve levhalar bunlardandır. Bu eşyalar bizim daha kolay öğrenmemizi sağlar. Sınıf eşyalarını kendi malımız gibi korumalıyız. Bunlara zarar verenleri uyarmalıyız. Unutmayalım ki bu eşyaları bizden sonra kardeşlerimiz de kullanacak.

 

18) ŞEREF KÖŞESİ

     Sınıfımızın Şeref Köşesinde; Atatürk resmi, Türk Bayrağı, İstiklal Marşı ve Atatürk”ün Gençliğe Hitabesi vardır. Her sınıfta mutlaka bir şeref köşesi vardır.

 

19) ATATÜRK

    Atatürk, bin sekiz yüz seksen bir (1881) yılında Selanik’te doğdu. Annesinin adı Zübeyde Hanım’dır. Babasının adı Ali Rıza Bey’dir. Kız kardeşinin adı Makbule’dir.

Atatürk daha çocukken babası öldü. Orta Okuldaki Matematik öğretmeni ona Kemal adını verdi. Büyüyünce Asker oldu. Yurdumuzu düşmanlardan kurtardı. Cumhuriyeti kurdu. Birçok yenilik yaptı. 10 Kasım bin dokuz yüz otuz sekiz(1938) yılında; İstanbul’da Dolmabahçe Sarayında öldü. Atatürk’ün mezarı Ankara’da, Anıtkabir’dedir.

 

20) BAYRAMLARIMIZ

     Ulusça kutladığımız bayramlara Milli Bayramlar denir. Milli Bayramlarda, sınıflar, okullar, caddeler ve sokaklar bayraklarla donatılır. Törenlerde Atatürk büstüne çelenk konur. Saygı duruşu yapılır. İstiklal Marşı söylenir. Şiirler okunur. Milli oyunlar oynanır. Bizim 4 tane Milli Bayramımız vardır. Bizim Milli Bayramla- şunlardır:

1)  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

2)  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

3)  19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

4)  30 Ağustos Zafer Bayramı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar   

0 #1 Olcay 27-12-2016 07:18
Teşekkürler bu güzel bilgiler için...
Alıntı

NDK Hoş Geldin

Ders Kafe Anketi

Uzaktan Eğitim sistemini hangi cihazlardan takip ediyorsunuz?

loader
Bu anket sona erdi Oca 04 2021 at 08:00 PM
Tüm anketleri görüntüleyin