Eğitimde İlk Adım

Eğitimde İlk Adım

   Eğitimde ilk adim başarının temeli olarak bilinen en önemli adımlardan biridir.  Öğrencilerimizin öğrenciliğe, attıkları o ilk adımı kontrol altında tutmak ise ebeveynlere düşen en önemli görevlerden, yalnızca bir tanesidir.  Çocuğunun eğitiminin başarıları olmasını, onların geleceğe dair planlar yapabilmesini ve en önemlisi hedef belirleyebilmesini sizce de her aile istemez mi? Ben bu saydıklarımı istemeyen aile olduğunu, düşünmüyorum. Bütün ebeveynlerin tek ortak hayalidir. Çocuklarının mutluluğu ve başarılı olması değil mi? Ama ebeveynlerin bu hayallerini gerçekleştirebilmeleri için çocuklarından çok kendilerinin emek vermesi gerekir. Çocuklarının eğitimdeki ilk adımının başarılı olması, bilinçli ebeveynlerden geçer. Nasıl mı?

Çocukların, öğrenciliğe attıkları ilk adımda, ebeveynlere düşen görevler;

·         Öğrenciliğin temelini oluşturan sorumluluğu, çocuklarına öğretmek ve öğretmekle yetinmeyip, benimsetmektir.

Bu madde eğitime başlamadan önce çocuğun, benimsemesi gereken ilk maddedir. Çünkü çocuklarımız öğrenciliğin ne olduğunu bilmeden sorumluluklarını farkında olmadan eğitime başlarsa, o öğrencinin öğrenciliği, üzerindeki formadan ibaret olur. Böyle bir sonuçla karşılaşmak istemeyen ailelere, benim tavsiyem; ebeveynlerimizin ilk görevi olan, çocuklarının eğitime attıkları o ilk adımda onlara öğrenciliğin getirdiği, sorumlulukları öğretmek olmalıdır.

·         Eğitime giden bu yolda, çocuklarına öğrenmenin değerini anlatmalı ve sevdirmelidirler.

Bu madd, çocuklarımızı okula bağlayan bir unsurdur. Kendinizi bir düşünün! Sevmediğiniz bir şeyi yapmak ister misiniz? İşte bu yüzden çocuklara eğitimi sevdirmelisiniz. Çocuklara okula neden gittiklerini ve ne için öğrenmeleri gerektiğini anlatın. Ama bunu onlara sevdirerek anlatın. Daha ilk aşamada boğucu cümlelerle ruhlarına yüklenirseniz, onlardan olumlu tepki görmeniz mümkün olmayacaktır. Unutmayın! Biz insanlar sevdiğimiz işlerde başarılara imza atarız. Başarının sırrı yaptığın işi koşulsuz sevmektir. Onlara öğrenmeyi, sevdirin.

·         Çocuklarımızın eğitimdeki bu yolculuğunda, ebeveynlerimize düşen diğer bir görev ise çocuklarına geleceğe dair bolca hayal kurmayı benimsetmeleri olacaktır.

Bu maddenin amacı, çocuklarımıza hayallere gidecekleri o yolun, eğitim olduğunu anlatmaktır. Eğer, çocuklarımız hayallerini benimser ve ona kavuşmanın en güvenli yolunun eğitim olduğunu bilirlerse başarının ilk adımı atılmış demektir.

·         Ebeveynlerimizin bu eğitim aşamasındaki son görevi çocuklarına öz güven kazandırarak, kurdukları o hayallere inanmalarını sağlamaktır.

Bu son maddemizde anlatılmak istenen çocuklarınızı öz güvensiz bırakmayın. Bırakmayın ki hayallerine inansınlar ve kendi içsel güçleri ile hayallerini hedefe dönüştürerek başarının tadına varsınlar ve böylece eğitmeye ve eğitilmeye elverişli bir düşünce sistemi ile mücadeleyi asla bırakmasınlar. Şundan emin olun ki, başarının tadına varan ve inanan bir öğrenci sadece forması ile değil, tüm benliği ile öğrenci olduğunu sizlere, çevresine ve en önemlisi olan kendi benliğine kanıtlamıştır. Bu kanıt da bazen başarının diğer adıdır.

 

   Sevgili dostlarım; eğitimde ilk adım, eğitim sisteminin en önemli aşamasıdır. Hepimiz birer öğrenciyiz bunu iyi biliriz değil mi? Hayat öğrencisi günde yeni bir şey öğreniyoruz. Eğitiliyoruz. Öğretmenimiz ise hayatımız. Öğrencilik hayat boyu bitmeyen bir yolculuktur. Bizler yaşadığımız sürece öğrenmeye ve öğretmeye mahkûmuz. Öğrencilik bu yüzden önemlidir. Çocuklarınıza her zaman her koşulda ilk adımlarını atma aşamalarında tek ihtiyaçları olan o içlerindeki inanç ve mücadele duygusunu uyandırmanızdır. Unutmayın biz insanlar su misali bulunduğu kabın şeklini alırız. Bu yüzden çocuğunuzun, en doğru kabı olmaktan vazgeçmeyin. Unutmayalım ki eğitimin temeli her zaman ailede başlar.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

NDK Hoş Geldin