Liselere girişte Temel eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) yerine uygulanacak yeni model, 5 Kasım'da Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından açıklandı. Fakat sistem incelendikçe soru işaretleri de artıyor. Adrese dayalı kayıt sisteminde "eğitim bölgeleri" oluşturulacağı, öğrencilerin bu bölgelerdeki okullardan 5 tercih gerçekleştireceği kaydedildi. Bu eğitim bölgelerinin nasıl belirleneceği, her bölümde her okul türünden olup olmayacağı, istediği okul türü yoksa öğrencinin ne gerçekleştireceği, yönündeki sorular şimdilik yanıt bulmadı. Sınava girip girmeme tercihi de öğrencilere bırakıldı fakat 500 binin üstünde öğrencinin sınav a girmesi bekleniyor. Öyle ki TEOG'dan evvelce oluşturulan Seviye Belirleme Sınavı'na (SBS) girme zorunluluğu yoktu. Buna karşın 2013'te son kez oluşturulan SBS'ye, 1 milyon 127 bin öğrenci girmişti. Bu sene da 500 binin üstünde öğrencinin imtihana girmesi bekleniyor. Ve bu öğrenciler, önlerini hiç göremiyor.

Sınavda hangi konulardan soru çıkacak, 60 soruda derslere göre dağılım nasıl olacak gibi sınavın uygulama sına dair soruların yanı sıra öğrencilerin tercihlerinden birine yerleşemeyince ne yapacakları hususu da muallak. Sınavla öğrenci alan okulların adedi 600, kontenjanı ise 100 bin civarında. Bu halde 500 bin öğrenci imtihana girerse 400 bini ne olacak? Bu öğrencilerin adrese dayalı sisteme göre tercih yapma hakkı var. Fakat okulların kontenjanı dolarsa ne yapacaklar?

Üniversite Giriş Sisteminde de Benzer Durum Söz Konusuydu YÖK Değiştirdi ?

Bakan Yılmaz'ın sınava girecek öğrencilerle alakalı bir açıklaması ise kafaları daha da karıştırdı. Yılmaz, yeni modele dair açıklamasının bir kısmında, "Evlatlarımız haziranın ilk haftasında sınava girecek. O sınava girmeden evvelce, hangi okullar için sınava gireceğini düşünecek, ona göre ailesiyle beraber tercihte bulunacak. O okullardan 5 adedini tercih edecek, nitelikli okullardan birisini kazanacak. Ola ki kazanamazsa, o vakit de adrese dayalı sisteme bağlı olarak kendi evine en yakın 5 okuldan birisini tercih etmesini isteyeceğiz" dedi.

 

Bu açıklamadan öğrencinin sınava girmeden önce tercihini gerçekleştireceği, sınav neticesine göre de bu tercihlerinden birine yerleşeceği anlaşılıyor. Uygulama bu tür olacaksa öğrenciler sınava girmeden önce hem tercih hem de sınav stresi yaşayacaklar. Bu halde okulların puanlarının nereden öğrenileceği, kendi puanlarını okul puanlarıyla nasıl kıyaslayacakları da soru işareti. Üniversiteye giriş sisteminde de benzer bir hal yaşanmıştı. YÖK Başkanı Yekta Saraç, bu sene değişen sistemi açıklarken, ilk adım olan Temel Yeterlilik Testi'ne (TYT) giren adayın 180 puan aldığına düşünce getirirse, öğleden sonra yapılacak ikinci adım sınavlarına girebileceğini söylemişti. 180 barajını aşıp aşmayacağına adayın kendisinin karar vereceğini belirtmişti. Bu program çok eleştirilince, bir hafta sonra farklılık yapıldı. YÖK, 180 puan barajını ikinci oturumdan sonra hesaplama kararı aldı.

Okullar da Kontenjan Sorunu Oluşursa Ne Olacak ?

Bakan Yılmaz, sınava girip kazanamayanların adrese dayalı kayıt sistemine göre tercih yapabileceğini söyledi. Yeni sisteme göre imtihana girenler ile adrese dayalı kaydedilecek öğrencilerin duyurusu aynı anda yapılacak ve merkezi olarak yerleştirme gerçekleştirilecek. Bu halde sınava girip de kazanamayan öğrenciler, adrese dayalı şekilde kayıt hakkı kazananlar yerleştikten sonra kalan kontenjanlar amacıyla tercihte bulunabilecekler. Peki, kontenjanlar dolarsa bu öğrenciler ne yapacak? Sınava girenler, en baştan 5 sınavla alan, 5 de adrese dayalı okul tercih edebilecekse bu durumda sınava girmek avantajlı oluyor. Dolayısıyla bütün öğrencilerin sınava girmeyi tercih edeceği ön görü ediliyor. Bu konuyla alakalı de net bir açıklama yok.

'Nitelikliler' için Sınav Sart

Sistem açıklandığından itibaren, adrese dayalı kayıt sistemi getirildiği için emlak pazarı da hareketlendi. "TEOG anneleri kaçırmasın fen lisesi manzaralı ev", "Hem evin hem çocuğunun geleceği iyi olsun" başlığıyla verdiği ilanların adedi arttı. Fakat burada da veliler bir yanılgıya düşüyor. Yılmaz'ın açıkladığı "nitelikli" okullar amacıyla sınava girmek koşul. 600 civarındaki bu okulların isimleri mayısta açıklanacak. O amaçla şu anda ev değiştirmek çok mantıklı değil.  6 ay kuralı ve nitelikli okul kuralı beraber değerlendirildiğinde bu okulların sınava girmeyen öğrencilerin tercihine açılması şu aşamada uzak görünüyor tabi.

Soru Adedi 240'tan 60'a Düştü.

 

Yeni sisteme göre liselere giriş sınavı, asli dersleri içerecek 60 sorudan oluşacak. Soru dağılımıyla alakalı ise şimdilik bir açıklama yapılmadı. Uzmanlar, soru adedinin az bulunduğu görüşünde. 60 soruyla ölçme, değerlendirmenin sıhhatli yapılamayacağını düşünüyorlar. TEOG kapsamında sınavlar, iki dönem halinde yapılıyordu. Her dönemde, Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil olmak üzere 6 dersten, her biri 20'şer, toplam 120 soru yer alıyordu. İki devrede toplam 240 soru soruluyordu. Bu sene soru adedi 4'te 1'e düştü. Eğer bütün dersler imtihanda yer alacaksa, her dersten 10 soru mu sorulacak? Belli derslerden daha çok soru sorulup başka derslerden 10'dan daha mı az soru olacak? Yoksa birtakım derslerden hiç soru yer almayacak mı? Konuyla ilgili gözler, MEB'de.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

NDK Hoş Geldin

Ders Kafe Anketi