Ne kitaplar, ne materyaller ne de sınıftaki her hangi bir dekorasyon; hiç biri bir öğrencini ve bir öğretmenin derse ve eğitime olan motivasyonu kadar önemli değildir. Bu bağlamda bir yetişkin olarak ilk motivasyona sahip olması gereken kişi şüphesiz ki öğretmenlerimizdir. Motivasyonu yüksek olan bir öğretmen, öğrencilerinin motivasyonlarını sağlamakta ve onları cesaretlendirmekte fazlasıyla önemli bir rol oynar. 

Sınıftaki her öğrencinin büyüme koşulları, yetiştirildiği ortam şartları, aile içerisindeki durumu birbirlerinden farklı olacağı için, her öğrenci için de farklı bir motivasyon yöntemi izlenmelidir. Bu da gerek tecrübeli öğretmenler, gerekse mesleğine yeni başlamış öğretmenler için oldukça yorucu bir süreç olacaktır. Hiç bir öğretmenin unutmaması gereken ana prensip ise, ne olursa olsun, uygulanan bu motivasyon yöntemleri öğrencilerinizin bir ömür boyu hayatlarına etki edeceği gerçeğidir.

Ayrıca, her öğrencinin öğrenme ve ilgi hızı diğerlerinden farklı olduğu için tüm sınıf için bunu fark etmenin zaman alacağının ve öğretmenin desteğiyle ufacık bir dürtünün bile öğrencilerin bir adım ileri gitmesinde ne kadar önemli olduğunun farkındayız. En iyi eğitimi alan öğretmen de olsanız, zaman zaman çocuklarla aynı yolda gittiğinizden emin olamayabilirsiniz. İster mesleğine yeni başlayan, ister tecrübeli bir öğretmen olun; size sunduğumuz önerilerle öğrencileri hem motive edeceksiniz, hem de bu motivasyonla yaşamaları yönünde onları yüreklendireceksiniz.

Bu aşamalarda ilk olarak hedeflerinizi tanımlamanız, sizin ve öğrencileriniz için faydalı olacaktır.Bu hedefinize ulaşmak için attığınız adımları sadece sınıf ile sınırlandırmayın. Sınıfınız ile kültürel ve doğa gezileri düzenlemeye çalışın. Veliler ile birlikte zaman geçirmeye özen gösterin. Öğrencilerin ödevlerini yaptıklarında kendilerini puanlamasını isteyip, doğru ve yanlışlarını kendilerinin görmelerini sağlamaya çalışın. Ders konularında geçen öğeleri mümkün olduğunca öğrencilerinize deneyimletmeye çalışın. Mesela sonbahar mevsimini anlatırken derse kurumuş yaprak getirin, sebeplerini anlatın, yaprağı sınıfta tutmalarına olanak sağlayın. Başarılı olan öğrencilerinizi ödüllendirirken, başarılı olmak için çalışan öğrencilerinizi de es geçmeyin. Sorumluklarının bilincinde olmaları gerektiğini onlara mutlaka anlatın.

Bu ve benzer uygulamalar sayesinde öğrencilerinizin hem ders ile hem de sizinle iletişimlerindeki motivasyonlarını maksimum derecede tutabileceksiniz.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

NDK Hoş Geldin

Ders Kafe Anketi

Uzaktan Eğitim sistemini hangi cihazlardan takip ediyorsunuz?

loader
Bu anket sona erdi Oca 04 2021 at 08:00 PM
Tüm anketleri görüntüleyin