Bir çoğumuzun günlük ders programlarında en çok zorlandığı anlar tüm sınıfın bir anda konuşmaya başladığı anlardır. Eğer o anlarda kontrolü elden kaybedersek işte o zaman işler daha da kötü bir hal almaya başlar. Bu yüzden bir öğretmen için en önemli anlardan bir tanesi sınıfın konuşmaya başladığı o an sınıfı susturmaktan geçer.

Sınıftaki öğrencilerimizin kendi aralarında konuşmaya başlaması ile ağzımızdan çıkan "sus" "konuşma" gibi ihtarların da hiç bir öneminin kalmadığını gösterir. Her ne kadar 30-40 saniyelik bir sessizlik de olsa, ortalama 2 dakika sonra tüm sınıf konuşmaya kaldığı yerden devam edecektir. Çünkü bizim "konuşma" dediğimiz onlar için "konuş" anlamına, "sus" dediğim "susma" anlamına, "yapma" dediğimiz de "yap" anlamına gelmektedir. Bu yüzden kendimize bu 3 anahtar kelimeyi kullanmayacağımız yeni bir susturma yöntemi geliştirmemiz gerekmektedir.

Ders esnasında hem öğretmenin, hem de diğer öğrencilerin konsantrasyonlarını bozan bu tarz durumları önlemek adına biz öğretmenler bazen enteresan taktikler de uygulamaktayız. Geçtiğimiz yıllarda beraber görev yaptığımız bir arkadaşımız cebinde bir adet sarı, bir adette kırmızı kart taşıyordu. "Napıyorsun bunları?" dediğimde "Konuşan öğrencilere gösteriyorum!" demişti. Ben de şaşırarak "Nasıl yani?" dediğimde ise "Her konuşana sarı kart gösteriyorum, 3 sarı kart gösterdiğim öğrenciye kırmızı kart gösterip teneffüslerde sınıf içinde nöbet tutturuyorum! Böyle artık kimse konuşmuyor." demişti. O an beni şaşırtsa da, şimdi ne kadar iyi bir yöntem olduğunu ve öğrencilerin ne kadar dikkatini çektiğini çok iyi anlıyorum!

Bir diğer sınıf içi disiplini sağlama yöntemi ise sanırım öğrenciler ile birebir göz teması kurmak. Çünkü bir öğretmen sınıfta susup, bir öğrencinin gözlerine baktığında, o öğrenci en azından ders sonuna kadar bir daha sesini çıkartmıyor. 

Her ne kadar konuşan öğrencileri farklı noktalara oturtup birbirinden ayırmak kısa vadede bir çözüm olarak gözükse de uzun vadede öğrenciler tarafından istenilmeyen ve hoş karşılanmayan bir durum olduğu için öğretmenin sınıf içerisindeki otoritesini sarsacaktır. Bu yüzden daha marjinal yöntemler ile sınıf disiplini sağlamayı tavsiye ediyoruz.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

NDK Hoş Geldin

Ders Kafe Anketi

Uzaktan Eğitim sistemini hangi cihazlardan takip ediyorsunuz?

loader
Bu anket sona erdi Oca 04 2021 at 08:00 PM
Tüm anketleri görüntüleyin