Ülkemizdeki eğitim düzeyini ve kalitesini yükseltmek amacıyla yapılan çalışmalar, öğretmenlerinde sürekli olarak eğitilmesi gerektiğini gözler önüne seriyor. Bu bağlamda genellikle tecrübe edinerek uygulamaya geçmeyi tercih eden öğretmenler, Milli Eğitim Bakanlığı'nın önümüzdeki yıl uygulamaya başlayacağı "Öğretmen Değerlendirmesi" programında korkarız ki başarısız olacaklar. Peki bir öğretmen kendini nasıl geliştirebilir, öğretmenlik mesleği devam ettiği sürece nasıl daha iyi bir noktaya gelebilir? Bu sorulara cevap verirken, başarılı bir öğretmen olmak için gereken bir kaç önemli unsuru sizler için listeledik.
  1. Kurallar, öğrenciler için olduğu kadar öğretmenler için de vardır. Öğrencilere yapılmaması söylenilen hiç bir şey, öğretmenler tarafından da yapılmamalıdır.
  2. Sınıfın gidişatını belirlemek amacıyla ilk günden kolları sıvamayın. Öncelikle ilk derse girdiğiniz sınıfı bir müddet gözlemleyin. İlk günden koyacağınız sınıf kurallarını uygulamak hem sizin, hem de öğrencilerin uygulaması için zor olacaktır. O yüzden bırakın, ilk kuralları öğrenciler belirlesin. Siz gerekli modifikasyonu yaparsınız.
  3. Öğrencilerinizi dinleyin! Duymak ile dinlemek oldukça farklıdır. Onların size söylediği her cümle, o öğrencinin gidişatı hakkında size fazlasıyla yeterli olacak bir bilgi sunacaktır.
  4. Disiplin ve eğlence arasındaki dengeyi mutlaka koruyun. Çok disiplinli olursanız bunalan öğrenciler ile, çok eğlenceli olursanız da sizi tiye alan öğrenciler ile karşılaşırsınız. Bu yüzden dengeyi korumaya özen gösterin.
  5. Öğrencilere anlattığınız her şeyin, önem derecesini mutlaka belirtin. Eğer gerçek hayatlarında faydalı olacağını düşündüğünüz bilgiler anlatıyorsanız, mutlaka örneklerle bunu öğrencilerinize bildirin. 
  6. Her öğrenciniz için bir pozitif nokta belirleyip, bunu o öğrencinize her fırsatta belli edin. Derslerinde başarısız, dersler ile ilgisiz olsa bile kurallara uyan her öğrenciyi okula geldiği için dahi olsa tebrik edin, taktir edin.
  7. Öğrenciler sınıfta ne kadar ses olursa olsun, sizin sustuğunuzu farkeder. Eski olsa da halen güncelliğini koruyan ve işe yarayan bir taktiktir. Bu yüzden sınıfta çok ses olduğunda kendinizi onları susturmak için yormak yerine onların neler yaptıklarını ve ne konuştuklarını inceleyerek susmalarını bekleyin. Bu sizin onlar hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacağı gibi, aynı zamanda kontrolü tekrar elinize almanıza yarar sağlayacaktır.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

NDK Hoş Geldin

Ders Kafe Anketi

Uzaktan Eğitim sistemini hangi cihazlardan takip ediyorsunuz?

loader
Bu anket sona erdi Oca 04 2021 at 08:00 PM
Tüm anketleri görüntüleyin