Öğrencileri izlemek, gözetim altında tutmak ve takip etmek; biz öğretmenler için en önemli görevlerden bir tanesidir. Ders esnasında sadece bir kişiyi değil, tüm sınıfı gözlemlemeli, tüm öğrencilerimizi görebileceğimiz birkaç yer belirleyerek sürekli olarak bu alanlarda vakit geçirmeliyiz. Çünkü, sınıftaki tüm öğrencilerimizi izlemek, onları takip etmek; onlara bir şey öğretebilmek adına en gerekli adımlardan bir tanesidir.

Ders esnasında sürekli olarak öğrenciler ile iletişim halinde olmak, hem bizim hem de öğrencilerin konsantrasyonunu artıracağı gibi, öğrencilerin kaliteli bir eğitim alması için de oldukça önemlidir. Öğretmen merkezli eğitim şekli yerine, öğrenci merkezli eğitim şekli, başarıya giden yolda önemli bir kısaltma seçeneğidir.

Sürekli olarak öğrenci üzerinde baskı uygulamak yerine, öğrencinin aktif olabileceği fırsatlar tanımak, öğrencinin başarısına giden yolda önemli bir yol taşıdır. Sınıfta otorite koyarak, öğrencilerin korkusunu kazanmak yerine, sınıfa hakim olarak öğrencilerinin dikkatini ve ilgisini kazanmak bir öğretmen için hem mutluluk verici, hem de başarı getirici bir adımdır. Bu yüzden öğrenci ile iletişim kurarken, ne suretle olursa olsun sürekli olarak sakin kalmalı, öğrencinin ders içerisinde aktifleşebilmesi için onu motive etmeli ve kesinlikle öğrencileri kendimizden korkutmamalıyız.

Okulu ve dersleri severek takip eden öğrenciler, kendi eğitimlerini kaliteli hale getirirler. Öğrettiğimiz şeylerin sahip olduğu önem, öğretme yöntemlerimiz ile de doğrudan alakalı olduğu için, öğrencilerimizin okulda geçirdikleri zamanı kıymetli bir hale getirmek bizler için ulvi bir görevdir. Bu yüzden ders verdiğimiz sınıf veya sınıflarda tüm öğrencilerimizi izlemeli, onlar hakkında bilgi sahibi olmalı, onları ders için motive etmeli ve derse katılmalarına teşvik etmeliyiz.

Bu sayede hem sürekli artan bir başarı ivmesine sahip olabilir, hem de öğrencilerimizi hem hayata hem de sınavlara başarılı bir sonuç alabilecek kapasitede hazırlayabiliriz.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

NDK Hoş Geldin

Ders Kafe Anketi

Uzaktan Eğitim sistemini hangi cihazlardan takip ediyorsunuz?

loader
Bu anket sona erdi Oca 04 2021 at 08:00 PM
Tüm anketleri görüntüleyin