Okumayı öğrenmeye başlayan minikler, okumanın verdiği özgüven ile kendilerini daha çok büyümüş hissetmeye başlıyorlar. Bunun öğretmenler için yarattığı bir avantaj ise; kolay bir şekilde bu miniklerin öğrenme alışkanlıkları kazanabilmeleri!

Evde televizyon izlerken dahi, annelerinin ve babalarının alt yazıları okuyarak muhabbet ettiklerini gören minikler, okumayı öğrenip, kendileri de okumaya başladıklarında kendilerini daha çok birey gibi hissetmeye başlarlar. Bu hissi doğru değerlendiren ve yöneten hem öğretmenler, hem de aile bireyleri, çocuklarına kolaylıkla okuma alışkanlığı kazandırabilirler.

Bir birey olmanın sorumluluklarını da öğrenmeye başlayacak olan minikler, bol renkli ve büyük puntolar ile yazılmış kitaplarla okumayı daha çok sevebilirler. Bu yüzden, bu miniklere kitap okumayı tavsiye ederken aynı zamanda birşeylerde öğrenebilmesi yönünde doğru kitaplar tavsiye edilmeli.

Küçük Prens ile başlayın!

Dünya'nın en önemli felsefi kitapları arasında yer alan Küçük Prens, 1940 yazımlı bir kitap olmasına rağmen günümüzde halen en çok satılanlar listesinde. Her ne kadar kitabın orjinali büyüklerin anlayabileceği bir üsluba ve dile sahip olsa da, günümüzde bir çok yayınevi tarafından minikler için özel hazırlanmış şekilleri de mevcut.

Okuyacakları kitaplardaki karakterlere karşı hayranlık duymaları kaçınılmaz bir gerçek olan minikler, kitapları okurken kurdukları hayalleri gerçekmiş gibi sahiplenerek, hayran oldukları karakterlerin özelliklerini edinmeye çalışırlar. Bu bağlamda tavsiye edeceğimiz ikinci bir kitap ise Küçük Deniz'in Merakı.

 

Okuma Setlerini Tercih Edin!

Çocuklarınızın okudukları kitaplardan etkinlendiğini farkettiğinde, aynı kitabı tekrar tekrar okumaları yerine daha çok kitap okumalarını sağlayabilmek adına okuma setlerini tercih edebilirsiniz. Günümüzde bir çok yayınevi tarafından özenle hazırlanmış olan Okumaya Başlıyorum Setleri, çocuğunuzun hem kitap okuma alışkanlığını pekiştirecek, hem de karakterlere bağlanması halinde aynı şeyi tekrarlamasını önleyecektir.

Çocuğuna veya öğrencilerinize tavsiye edeceğiniz kitaplar ne kadar güzel ve ilgi çekici olursa olsun, siz kitap okumadığınız sürece bu alışkanlığı çocuğunuza aşılamanız bir o kadar zor olacaktır.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

NDK Hoş Geldin

Ders Kafe Anketi

Uzaktan Eğitim sistemini hangi cihazlardan takip ediyorsunuz?

loader
Bu anket sona erdi Oca 04 2021 at 08:00 PM
Tüm anketleri görüntüleyin