Bu yazımızda da, mesleğe yeni adımını atıp; mezun olma derdi, KPSS stresi, atanma stresi, atanamama stresi derken kafasındaki bütün öğretmenlik hayallerini yavaş yavaş soğuk sulara bırakan genç meslektaşlarımızla dertleşmek istedik. Hepimizin mesleğe başlarken geçtiği bu zor yollar, zaman zaman tahammül edilemeyecek kadar stres verici bir hal alabilmekte. 

Peki bu dönemleri biz nasıl atlattık? Neleri, nasıl geride bıraktık? Siz de kendi yaşadığınız zorlukları ve bu zorluklar ile başa çıkma yöntemlerinizi yorum olarak yazarak, makalemizi destekleyebilirsiniz.

1. Önce sen! 

Sevgili öğretmen arkadaşım, yolun en başında olduğunu biliyorum. Ne denli büyük bir stres kapısını araladığını sen de yeni yeni farketmeye başladın. Mezun olma, kpss, atanma derken tam rahatlayacakken veliler ile görüşmeler tanışmalar başladı. "Hayatım hep böyle mi gidecek?" diye kendine sorduğun zamanlarda derin bir nefes alarak, arkana yaslan. Her şeyden önemli olan sensin çünkü. Eğer sen kendini iyi hissetmezsen, sen kendini mesleğine vermezsen bu zamana kadar üstlendiğin hiç bir sorumluluğun önemi kalmayacak demektir. Mutlu ol ve artık zaferin keyfini çıkart!

2. Uykunu ihmal etme!

Biliyorum ki sen de bizler gibi mesleğe yeni başlamış olmanın verdiği mutluluk ve heyacanla birlikte elinden gelen herşeyi yapmaya çalışıyor, geceni gündüzüne katarak öğrencilerin için daha verimli hale gelmeye çalışıyorsun. Haklısın. Lakin, eğer uykunu alamazsan, eğer ertesi gün gün boyu esnersen hem hayallerinden uzaklaşacak, hem de verimini düşürmüş olacaksın. Bu yüzden uykunu sakın ihmal etme.

3. Prensiplerin olsun!

Sevgili genç öğretmen arkadaşım. Biliyorum, bir çok genç öğretmen gibi sen de biz yaşlıların "disiplin" kurallarına takılıp kaldın. Sınıfı susturma yönteminden, yaramazlık yapan öğrenciyi cezalandırmaya kadar hep kendine ait olmayan fikirler ile donatıldın. "Öyle yaparsan işte başına çıkarlar!" şeklindeki uyarıları zaman içerisinde tehdit olarak algılamaya başladın. Haklısın da. Biz yaşlı öğretmenler, ilk zamanlarınızı hızlı atlatabilin diye size sürekli tavsiyeler vermeye çalışırız. Ama senin prensiplerin olsun. Kendi kararlarını kendin ver. Doğru bildiğinin hep peşinden git!

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

NDK Hoş Geldin

Ders Kafe Anketi

Uzaktan Eğitim sistemini hangi cihazlardan takip ediyorsunuz?

loader
Bu anket sona erdi Oca 04 2021 at 08:00 PM
Tüm anketleri görüntüleyin