Ders konsantrasyonu ile dahi doğrudan alakalı olabilecek olan beslenme yöntemleri için, biz öğretmenlerin üzerine fazlasıyla görev düşmektedir. 

Öğrencilerin günlük hayatında tükettikleri gıdalar dışında, düzenli olarak tüketim yapmaları da oldukça önemlidir. Çocuklarımızın sağlıklı, düzenli beslenmeleri, özellikle kahvaltı alışkanlığı edinebilmek adına oldukça önemlidir. Gece boyu dinlenirken tüketim yaparak yorulan minik vücutlar, güne kahvaltıyla başlayarak enerji dolu bir gün geçirebilirler. Doğru bir beslenme yöntemi uygulanan miniklerin, zihinsel performanslarının da daha iyi olduğu bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmış bir gerçektir. 

Okul saatlerine denk gelen ara öğünlerde abur cubur, çikolata, bisküvi gibi gıdalar yerine fındık, ceviz, badem, meyve gibi vitamin ve mineral açıdan zengin, sağlıklı besinlerin tüketilmesi, çocukların gelişimleri açısından oldukça önemlidir. Okul saatleri içerisinde fiziksel aktiviteleri bol olduğu için, enerji kayıpları da çok olacak olan çocukların hem dinamik, hem de sağlıklı kalabilmeleri bakımından bu tarz, enerji verici besinler tüketilmesi sağlık ve gelişim açısından önemli bir yer tutmaktadır.

Çocukların hem ev hayatında, hem de okul hayatında doğru bir beslenme alışkanlığı kazanabilmesi için hem anne baba, hem de öğretmen oldukça önemli bir rol modelidir. Evde masada yenilen yemeklerden etkilenen çocuklar, anne babalarının ve öğretmenlerinin yemedikleri yiyecekleri yemekten kaçınırlar. Kendilerine tavsiye edilen yiyecekleri, hem evlerinde, hem de okullarında tüketildiğini görmeleri, onların doğru yönde etkilenmeleri ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazanabilmeleri bakımından oldukça önemlidir. 

Bu yüzden, çocuklarımızdan ve öğrencilerimizden tüketmelerini istediğimiz gıdaları ve besinleri, mümkün olduğunca onların görebilecekleri şekilde biz de tüketmeliyiz. Özellikle biz öğretmenlerin, derslere başlamadan önce teneffüs aralarında veya ders girişlerinde ellerimizde bulunacak veya odalarımızda tüketeceğimiz gıdalar, öğrencilerimizin beslenme alışkanlığını direk olarak etkilemektedir.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

NDK Hoş Geldin

Ders Kafe Anketi

Uzaktan Eğitim sistemini hangi cihazlardan takip ediyorsunuz?

loader
Bu anket sona erdi Oca 04 2021 at 08:00 PM
Tüm anketleri görüntüleyin