Derslerin büyük bir kısmını, salgın, aklı başka bir yerde, sanki sizi hiç dinlemeyen, okula getirdiği eşyalarını sürekli olarak kaybeden bir şekilde geçiren öğrencileriniz varsa, bu makale tam size göre!

 

İlk etapta karşı karşıya olduğumuz şeyi “dikkatsizlik” olarak yorumlasakta, bu durumun tam karşılığı “konsantrasyon bozukluğu” ile tabir edilmektedir. Bu durum, çocuklarda dikkatin ders veya belirli bir konu üzerine verilememesinden kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Konsantrasyon bozukluğu yaşayan minikler, dikkatlerini ayrıntılara vermek yerine konu dışındaki uyarılara karşı hassastırlar. Ders esnasında dışardan gelen minik bir ses, çocuğun dikkatini tamamıyla bozmaya yetecektir. Aynı şekilde verdiğiniz ev ödevini evinde yaparken kapı çalması veya televizyondan farklı bir ses gelmesi de tüm dikkatini bozmaya yetecektir.

Konsantrasyon problemi yaşayan çocuklar dikkatlerini derse veremedikleri için, ders esnasında aldıkları notlar, ev ödevleri ve hatta sınav kağıtları basit hatalar ile doludur. Ders esnasında öğretmenlerine konsantre olamadıkları için de, birkaç gün sonra aynı şeyi anlattığınızda ilk defa duyuyormuş gibi davranabilirler. Bu da, başarılarını direk olarak etkilemektedir.

Uzmanların yaptığı araştırmalara göre 6 ila 12 yaş arasındaki çocuklardaki dikkat toplama süresi 7-10 dakika arasında bir süreye tekabül ediyor.

Eğer sınıfınızda sürekli olarak dikkati dağılan, ders dışında farklı şeyler ile ilgilenmeye meyilli, dışardan gelen bir ses sonrasında sizi dinlemekten vazgeçip pencereden dışarı uzun uzun bakan öğrencileriniz varsa, ders anlatırken uygulayabileceğiniz birkaç dikkatleri üzerinizde toplama yönteminden birisini uygulayabilirsiniz.

İlk olarak, sınıfta yaptığınız gözlemlerle dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon bozukluğu yaşayan öğrencilerinizi belirleyin. Belirlediğiniz öğrencilerin isimleri aklınızda kalsın. Ders anlatırken ve not tuttururken, öğrencinizin ismini aralara serpiştirerek kullanmanız, öğrencinizin derse olan ilgisini artıracaktır. Basit sorular ile “evet öğretmenim” diye cevap verebileceği soruları da dikkat sıkıntısı yaşayan öğrencilerinize yöneltmeniz, onların dersler ile daha ilgili olmasını sağlayacaktır.

Siz de, sınıfınızda uyguladığınız dikkat toplama yöntemlerini yorum olarak yazabilirsiniz.

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar   

0 #1 Seda Canatan 20-12-2016 03:10
Bende genellikle ders bitiminde şarkı söyletiyorum :)
Alıntı

NDK Hoş Geldin

Ders Kafe Anketi

Uzaktan Eğitim sistemini hangi cihazlardan takip ediyorsunuz?

loader
Bu anket sona erdi Oca 04 2021 at 08:00 PM
Tüm anketleri görüntüleyin