Öğretmen maaşlarının geçim zorluğu yaşatması sebebiyle, öğretmenler de sık sık özel ders, sınav gözetmenliği, ek ders, nöbet gibi ek gelir kaynaklarına başvuruyorlar. 2016 yılını geride bırakmadan önce başvurulacak yeni bir sınav gözetmenliği de Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi'nden geldi.

2016-2017 eğitim öğretim yılının güz dönemi dönem sonu sınavları için gözetmen öğretmen ihtiyacı olduğunu belirten Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi yetkilileri, gözetmenlik görevi için internet üzerinden başvuru alıyorlar.

Her dönem vize ve dönem sonu olmak üzere iki defa gerçekleştirilen açık öğretim sınavlarında görevli olmak isteyen öğretmenler, Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi'ne bağlı internet sitesi üzerinden başvurularını yapabilecekler.

Hangi sınavlarda gözetmenlik yapılır?

Ülkemizde MEB ve ÖSYM tarafından düzenlenen, KPSS, YGS, LYS, ALS, TUS, EKPSS, TEOG gibi sınavların yanı sıra, yazılı ehliyet sınavları, Milli Eğitim tarafından düzenlenen sertifika sınavları, açık öğretim hizmeti veren üniversitelerin vize ve final sınavları, öğretmenlerin başvurmaları sonucunda gözetmenlik görevleri yapabilecekleri sınavlar arasında.

Nasıl sınav gözetmeni olunur?

Sınav gözetmenleri, bölgede yer alan koordinatörlük birimlerince gerçekleştirilir. Sınavlarda gözetmenlik yapabilmek için başvuru yapanların arasından bina tercihleri, ünvanı, mesleki puanı, hizmet yılı gibi bilgilere göre atamaları yapılmaktadır. Bu seçeneklerin bilgisi ile birlikte başvuru yapan öğretmenler, sınav gözetmeni olmak için seçilmeyi beklerler. 

Görev yeri tercihinde bulunacak olan öğretmenler, en az 5 sınav yeri, en fazla 20 sınav yeri tercihi yapabilmektedirler. Sadece ÖSYM Temsilcileri ve nakil koruma görevlileri bölümünden başvuru yapan adaylar en az 1, en fazla 8 görev yeri tercihinde bulunabilmektedirler. Başvuru yapan öğretmenler, bahsettiğimiz şartlardaki gereklilikleri sağlaması durumunda görev yerine ataması yapılır. Ataması yapılan öğretmenler, yapıldıkları atamayı GİS'e girerek onaylayabilir veya iptal edebilirler. GİS'e girip onay vermeyen öğretmenlerin görevleri yerine yedeklerden atama yapılmaktadır.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar   

0 #1 Ali Yılmaz 20-12-2016 03:11
Çok teşekkürler, sayenizde bir ek sınav gözetmenliğine daha başvurdum :)
Alıntı

NDK Hoş Geldin

Ders Kafe Anketi

Uzaktan Eğitim sistemini hangi cihazlardan takip ediyorsunuz?

loader
Bu anket sona erdi Oca 04 2021 at 08:00 PM
Tüm anketleri görüntüleyin