Yıllardır Türkiye'de uygulanan üniversite giriş sınavları sistemlerinde düşük puanlara sahip ve sırf "bölüm tuttuğu için" tercih eden binlerce genç öğretmen adayı, hem kendilerini geliştirmekte yetersiz kalıyor, hem de meslekleri ile alakaları sadece "puan tuttuğu için" derecesinde olduğu için başarısızlık gösteriyorlardı.

Hem daha nitelikli, başarılı ve yetenekli öğretmen yetiştirmek, hem de bu öğretmenler sayesinde gelecek neslin başarı oranını yükseltmek için, artık eğitim fakültelerinin tercih edilmesinde 250bin barajının geleceği gündemde.

YÖK, bu konuda fazlasıyla kararlı. Yapılan açıklamada YÖK yetkilileri "Öğrenci girdisinin kalite ve niteliğini artırmak, böylece daha nitelikli öğretmen adayları yetiştirmek amacıyla eğitim fakültelerine baraj gelecek" dedi.

Öğretmenlerin kendi alanlarında uzmanlaşmalarını sağlayabilmek adına, öğretmenler için tezli yüksek lisans uygulamasının da başlatılabileceği, YÖK'ün yaptığı açıklamanın içerisinde yer alıyordu. Bu uygulama sayesinde sırf puanı yettiği için öğretmenlik okuyup, KPSS puanı düşük olduğu için atanamayan öğretmen adaylarının da önüne geçilmiş, işsizlik oranında bir azalmaya gidilmiş olacak.

Çocuklarımız Daha Kaliteli Eğitim Alacak

Bu uygulama hayata geçirildikten sonra mesleğe başlayacak olan genç öğretmenlere emanet edeceğimiz çocuklarımız, artık daha kaliteli eğitim alabilecekler. Hem öğretmenlik disiplini, hem de bilgi ve donanım bakımından yüksek kapasiteli olması kaçınılmaz olacak olan yeni öğretmenler sayesinde Türkiye'nin eğitim kalitesindeki artış da kaçınılmaz bir gerçek olacak.

Aynı şekilde derslerine girdiğimiz öğrencilere vereceğimiz eğitim de, bu uygulamanın geçmesi halinde daha da kuvvetlenmeli. Yıllardır duyduğumuz ve duydukça canımızı sıkan "birşey kazanamazsan öğretmen olursun" cümlesi artık tarih olacak.

Daha Önce Uygulandı

2015 yılında ilk olarak tıp ve hukuk fakültelerini tercih eden adaylar için; tıp fakültesinde MF-3'te ilk 40bin, hukuk fakültesinde ise TM-3'te ilk 150 bin başarı sırası arandı. 2016 yılında ise buna mimarlık için MF-4'te 200bin, mühendislik için de MF-4'te 240bin zorunluluğu eklendi. Uygulamanın yapıldığı bölümlerde hem yeni öğrenciler, hem de akademik görevliler halinden fazlasıyla memnun.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

NDK Hoş Geldin

Ders Kafe Anketi

Uzaktan Eğitim sistemini hangi cihazlardan takip ediyorsunuz?

loader
Bu anket sona erdi Oca 04 2021 at 08:00 PM
Tüm anketleri görüntüleyin