Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Ülke ekonomisi büyüdükçe öğretmenlerimizin daha iyi pay almaları tarafında elimizden gelen katkıyı vereceğiz." dedi.

TBMM Genel Kurulunda, 2015 Yılı Merkezi Yönetim Kesinhesap Kanunu Tasarısı'nın görüşmelerine devam ediliyor.

Yılmaz, öğretmen maaşlarına dair OECD'nin son raporunun yayımlandığını, buna göre öğretmen maaşlarının milli gelire oranla başka meslek gruplarından daha iyi olduğunun belirtildiğini söyledi.

Öğretmenlerin özlük haklarının geçmişe kıyasla daha iyi halde olduğunu ifade eden Yılmaz, "Ülke ekonomisi büyüdükçe, Türkiye zenginleştikçe öğretmenlerimizin daha iyi pay almaları tarafında elimizden gelen katkıyı vereceğiz." diye konuştu.

- Kadın öğretim delegesi adedi AB yüzdelerinin üstünde Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, üniversitelerde vazife yapan kadın öğretim delegesi oranının Türkiye'de yüzde 29,5, Avrupa Birliğinde yüzde 15 seviyesinde olduğunu söyledi. Yılmaz, şu şekilde konuştu: "Türkiye'de laikliğin güçlendiği tarafında vatandaşımızın bilgisi, düşüncesi vardır.

Kimsenin inancına karışılmaz, kimsenin kıyafetine karışılmaz, kimsenin fikrine katılınmaz. Dolayısıyla ulus neye inanıyorsa inansın, devletin hiçbir grubun inancını tanımlama, saptama hakkı, yetkisi yoktur. Bu hak devlete ait değildir, vatandaş kendisi belirler."

Geliştirme ödeneği içeriğine da değinen Yılmaz, "Geliştirme ödeneği, öğretim elemanlarının istihdamında problem yaşanan yerleşim bölgelerinde yalnızca akademik personele yapılmaktadır. İdari personele de verilmesi durumunda kurumlar arasındaki aynı unvanlı personel arasında maaş farkı meydana gelmesine neden olur ki bu da bizim istediğimiz bir konu değildir." ifadelerini kullandı.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

NDK Hoş Geldin

Ders Kafe Anketi

Uzaktan Eğitim sistemini hangi cihazlardan takip ediyorsunuz?

loader
Bu anket sona erdi Oca 04 2021 at 08:00 PM
Tüm anketleri görüntüleyin