Millî Eğitim Bakanlığınca (MEB), belediyeler ile yapılacak protokol çerçevesinde, bedava destekleme ve yetiştirme kursu açılabilmesine dair detaylar belirlendi, öğrenciler yalnızca okullarındaki ders saatleri dışında bu kurslara katılabilecek.

Resmî Gazete de yayımlanan 678 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'de (KHK) Özel Öğretim Kurumları Kanunu'nda oluşturulan farklılık ile belediyelerin il milli eğitim müdürlükleri ile oluşturulan ve bakanlıkça onaylanan ortak iş birliği protokolleri çerçevesinde, bedava kurslar açabileceği hükmü getirilmişti.

Bu kapsamda belediyeler, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin örgün eğitim programlarına destek olmak hedefiyle bedava kurslar açabilecek.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Millî Eğitim Bakanlığı, kursların açılabilmesi amacıyla belediyeler ile il milli eğitim müdürlükleri arasında imzalanacak iş birliği protokolünün örneğini hazırladı. Protokol hükümlerine göre, belediyeler doğrulusunda açılacak bu kurslar, ders senesi ortamında hafta içi ve cumartesi günleri 07.00-19.00 saatlerinde etkinlik gösterebilecek ve bir derslikte en çok 24 öğrenci öğrenim görebilecek.

Öğrencilerin yalnızca okullarındaki ders saatleri dışında bu kurslara katılabilmesini öngören protokol gereği, belediyeler sundukları hizmet karşılığı öğrencilerden ücret talep edemeyecek. Kurs açılacak binaya dair nitelikleri de belirleyen Bakanlık, meyhane, kahvehane, kıraathane, bar, elektronik oyun merkezleri gibi umuma açık yerler ile alkollü içki satılan yerlerin kurs ile aynı binada olamayacağını kararlaştırdı.

Çevre, sıhhat ve yangına karşı önlem

Bakanlığın protokol hükümleri arasında, kursun etkinlik göstereceği binanın dayanıklı ve dayanıklı, çevresinin sıhhat tarafından ideal olması, yangına karşı mevzuatın gerektirdiği önlemlerin alınması önlemleri de yer alıyor. Hem de belediyenin kurs açılışında ilköğretim öğrencileri ile ortaöğretim öğrencilerinin aynı anda aynı katta eğitim almayacak şekilde planlama yapması gerekiyor.

İl milli eğitim müdürlükleri doğrulusunda onaylı öğretim planlarının yapılacağı bu kurslarda, ilaveten Bakanlığın aradığı şartları gerçekleştiren öğretmen ve eksper öğreticiler vazife yapacak. Belediye kursun iş ve işlemlerinden mesul olmak üzere yükseköğretim mezunu bir kurs sorumlusu vazifelendirecek. Yine kurslarda vazifelendirilecek eğitim personelinde devlet memuru olmak amacıyla aranan, belli suçlardan mahkûm edilmemiş olmanın yanı sıra terör örgütlerine ya da milli güvenliğe karşı etkinlikte tespit edilen yapı, oluşum ya da gruplara üyelik, mensubiyet ya da irtibatı olmamak da aranan şartlar arasında yer aldı.

Belediye, protokolden kaynaklanan hak ve yükümlülüklerini bir başkasına devredemeyecek.

 

Bakanlık yetkilileri, bu imkân ile belde sakinlerinin yerel müşterek gereksinimlerini karşılamak hedefiyle kurulan belediyelerin, bilhassa parasal hali yetersiz öğrencilerin eğitime erişimine katkı sağlayacağını belirtti.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yorumlar   

0 #2 Damla Yılmaz 20-12-2016 18:45
Değerli bilgileriniz için çok teşekkürler... :)
Alıntı
0 #1 Sevim Gündoğdu 20-12-2016 03:16
Uzun zamandır kurs açmayı düşünüyordum. Bu haber çok işime yaradı. Teşekkür ederim netteders!
Alıntı

NDK Hoş Geldin

Ders Kafe Anketi

Uzaktan Eğitim sistemini hangi cihazlardan takip ediyorsunuz?

loader
Bu anket sona erdi Oca 04 2021 at 08:00 PM
Tüm anketleri görüntüleyin