MEB’de Güncelleme İşlemleri Tamamlandı, Şimdi Sıra Alan Değişikliğinde

26 Kasım itibariyle Bakanlık norm güncelleme işlemlerini tamamlamıştır. Yönetmeliğe göre alan değişikliği bekleyen öğretmenlerin gözü kulağı Milli Eğitim Bakanlığının Alan değişikliği ile ilgili yapacağı açıklamada. Bakanlık yetkililerinin Alan değişikliği ile ilgili yakın zamanda açıklama yapması ve kılavuzu yayınlaması bekleniyor.

Milli Eğitim Bakanlığından alan değişikliği bekleyen öğretmenlerin en önemli talebi Yapılacak alan değişikliğinde yönetmeliğe aynen bağlı kalınıp bütün normların açılmasıdır. Aksi halde yapılacak alan değişikliği sadece yapılmak için yapılmış olacaktır ve hiçbir ihtiyaca cevap vermeyecektir.  Yönetmelikte alan değişikliği ile ilgili olan kısmı özetleyelim

 

1-) Alanı dışında çalışanların kendi alanına geçmesi.

 

2-) İkinci üniversite bitiren öğretmenlerin mezunu olduğu alana geçmesi.

 

3-) Mezuniyeti birden fazla alana kaynaklık edenlerin kaynak alanlardan birine geçmesi. Eğer alan değişikliği yönetmeliğe aynen bağlı kalınarak ve bütün normlar açılarak yapılırsa yaklaşık 10 bin öğretmenin alan değişikliği ile yer değişikliği yapacağı  tahmin edilmektedir. 10 bin öğretmenin alan değişikliği ile yer değiştirmesi öğretmen normları arasında sirkülasyonu sağlayacağı için norm fazlası öğretmen sorununu ciddi anlamda azaltacaktır hatta devamında yapılacak norm fazlası öğretmen atamaları ile norm fazlası öğretmen sorunu tamamen kalıcı olarak çözülecektir.

 

Milli Eğitim Bakanlığının 1. Dönem bitene kadar takvimi şu şekilde olmalıdır: Aralık ayının ilk haftası yönetmeliğe aynen bağlı kalınarak alan değişikliği duyurusu ve kılavuzu yayınlanmalı. Aralık ayının ikinci haftası bütün açık normlar yayınlanmalı. Aralık ayının üçüncü haftası tercih işlemleri tamamlanmalı.

 

Aralık ayının son haftası sonuçlar açıklanmalıdır. Bakanlık devamında norm fazlası öğretmen atamalarını başlatıp hemen tamamlamalıdır.  Bütün ilişik kesmeler ve göreve başlamalar ara tatilde yapılmalıdır.  Bakanlık yukarıda verdiğimiz örnekteki gibi bir uygulama ile norm fazlası öğretmen sorununu kalıcı olarak çözmüş olacaktır. 

Kaynak : mebpersonel.com 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

NDK Hoş Geldin

Ders Kafe Anketi

Uzaktan Eğitim sistemini hangi cihazlardan takip ediyorsunuz?

loader
Bu anket sona erdi Oca 04 2021 at 08:00 PM
Tüm anketleri görüntüleyin