Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Parola: Bilgilerim hatırlansın
  • Sayfa:
  • 1

KONU:

Ek Öğretmen Ataması 2016 ne zaman Yapılacak 5 yıl 1 ay önce #93

Seçim arefesinde adaylar Kasım ayındaöğretmen ataması yapılmasını istiyor. Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, bu yılın sonuna kadar 100 bin atama yapılması konusunda ısrarcı olduklarını, bunun keyfi bir talep olmadığını bildirdi.


Koncuk, 2015-2016 eğitim-öğretim yılının başlaması dolayısıyla yaptığı açıklamada, yeni eğitim-öğretim yılına az sayıda öğretmen atamaları yapılarak girildiğini savundu.

Daha önce 47 bin olarak açıklanan öğretmen atama sayısının 37 bine düşürüldüğünü, 10 bin atamanın akıbetinin ne olacağının henüz bilinmediğini belirten Koncuk, "Geçtiğimiz eğitim-öğretim yılında ücretli öğretmenliğin 80 bine ulaştığı, iki yıllık meslek yüksekokulu mezunlarının, açık öğretim mezunlarının bile ücretli öğretmen olabildiği, norm kadro açığının 73 ilde 120 bin 610 olduğu, 417 bin evladımızın atama beklediği ülkemizde öğretmen atamalarının bu kadar yetersiz sayıda olması eğitimin geleceğini çok olumsuz etkileyecek bir durumdur. Biz 2015 yılının sonuna kadar 100 bin atama yapılması konusunda ısrarcıyız. Bu keyfi bir talep değildir" ifadesini kullandı.

"Sınıf mevcutları OECD seviyesine çekilmeli"

Koncuk, ilkokulda okullaşma oranının yüzde 96,30; ortaokulda yüzde 94,35; ortaöğretimde yüzde 79,37 olduğuna işaret ederek, okullaşma oranlarının artış göstermesine rağmen hala yüzde 100 düzeyine ulaşamadığını bildirdi.

Türkiye'de dersliklerin de yeterli olmadığını savunan Koncuk, sınıf mevcutlarının OECD ülkelerinin seviyesine çekilmesi gerektiğine işaret etti.

-Stajyer öğretmenlikte "performans" önerisi
Milli Eğitim Bakanlığının (MEB), stajyer öğretmenliğe ilişkin uygulamasına değinen Koncuk, stajyerliğin kaldırılması için yazılı sınavdan vazgeçilmesini sadece performans değerlendirmesinin yeterli sayılmasını istedi. Koncuk, "Performans değerlendirmesini geçenlerin yeniden yazılı ya da sözlü sınava tabi tutulması, onların önüne yeni engeller konulması anlamına gelir" değerlendirmesini yaptı.
Öğrenim özrüne dava

Koncuk, özür grubu tayinlerinde öğrenim özrünün özür grubundan çıkarılmasının büyük sıkıntı oluşturduğunu belirterek, öğretmenlerin istedikleri ilde, istedikleri üniversitede yüksek lisans yapmaları gerektiğini, bunun kısıtlanmasının ise öğretmenlerin kendilerini geliştirmesinin önüne barikat konulması anlamına taşıdığını vurguladı. Koncuk, Öğretmen Atama ve Yer DeğiştirmeYönetmeliği'ndeki öğrenim özrü konusuna dava açtıklarını da bildirdi.

MEB'in eş durumu özrü tayinlerinde il dışından eş durumu özrü tayini talep edenlere ilçe emri hakkı vererek mağduriyetleri giderdiğine dikkati çeken Koncuk, ancak aynı hakkın il içinde eş durumu özrü bulunanlara tanımadığını, bunun düzeltilmesi gerektiğini belirtti.

Koncuk, ertelenen rotasyonun ise yönetmelikten de çıkarılması gerektiğini savundu.

Okul yöneticilerine ilişkin uygulamanın yargıya intikal ettiğini, ancak MEB'in kararı uygulamadığını öne süren Koncuk, sendikanın Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun kararı uygulanmadığı için bakanlığa dava açtığını belirtti. Anayasa Mahkemesi'nin okul yöneticilerine ilişkin kararının ardından sendika olarak AİHM'e başvurmak isteyen mağdur okul yöneticilerine hukuki yardımda bulunduklarını hatırlattı.

"Okullarda hizmetli personel ihtiyacı karşılansın"

Koncuk, eğitim çalışanlarının ekonomik problemlerinin yanı sıra özlük hakları ile ilgili sorunları bulunduğuna dikkati çeken, yardımcı hizmetler sınıfında görev yapanların görev tanımlarının yapılmasını talep etti. Uygulamadaki keyfiliklerin de giderilmesini isteyen Koncuk, şöyle devam etti.

"Bazı okullarda hizmetli personel yok iken, bazılarında ise hizmetli personel sayısı ihtiyacı karşılamaktan uzaktır. Dolayısıyla okullarda hijyen tam olarak sağlanamamaktadır, bu da özellikle kış döneminde salgın hastalıkları beraberinde getirmektedir. Bu noktada okullarımızın hizmetli personel ihtiyacı tam olarak sağlanmalıdır. "

Koncuk, görevde yükselme sınavlarının bir an önce yapılması ve periyodik hale getirilmesi ile eğitim-öğretime hazırlık ödeneğinin brüt bir maaş tutarında ve hizmet sınıfı ayrımı yapılmadan, personelin tamamına ödenmesi talebini de ifade etti.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

  • Sayfa:
  • 1
Sayfa oluşturma süresi: 0.262 saniye

NDK Hoş Geldin

Ders Kafe Anketi

Uzaktan Eğitim sistemini hangi cihazlardan takip ediyorsunuz?

loader
Bu anket sona erdi Oca 04 2021 at 08:00 PM
Tüm anketleri görüntüleyin