5.Sınıf Sesler Bize Nasıl Yardımcı Olur ? Konu Özeti

Sesler Bize Nasıl Yardımcı Olur?

Günlük hayatta işittiğimiz seslerin çoğu bize bir şey ifade eder. Ambulans sireni bir hasta ya da yaralı taşıdığını yoldaki sürücülerin yol vermesi gerektiğini anlatır.

Çalan teneffüs zili, öğrencilere, dersin bittiğini yeni ders için on dakika mola verebileceklerini ifade eder. Bazı hayvanlar da birtakım sesler çıkararak iletişim kurar. Balina ve yunuslar özel sesler çıkararak anlaşır. Ses, konuşmanın yanında birçok alanda uyarı amaçlı kullanılır.

 

Biri bizi aradığında ya da mesaj gönderdiğinde telefonumuz uyarı sesi verir. Arabayı kullanan sürücüler herhangi bir tehlike anında yayaları ya da diğer taşıt sürücülerini uyarmak için korna çalar. İtfaiye, ambulans gibi araçlar gideceği yere kısa sürede ulaşmak için uyarı sesi çıkarır.  

Birçok iş yeri ve evlerde bir yangın durumunda insanları uyarmak için ısı ve dumana karşı duyarlı yangın alarm sistemleri kullanılır. Bu sistemler güçlü ses çıkararak bizi uyarır.

     

 

Günümüzde kullanılan bazı taşıtlar da kapı açık kaldığında, emniyet kemeri takılmadığında, farlar açık unutulduğunda sesli uyarı sinyali vererek sürücüyü uyarır. Bazı elektronik aletler yaptığı iş sona erdiğinde ses çıkararak uyarı verir. Örneğin, bazı fotokopi makineleri belirtilen sayıda fotokopi çektiğinde uyarı sesi verir.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

NDK Hoş Geldin

Ders Kafe Anketi

Uzaktan Eğitim sistemini hangi cihazlardan takip ediyorsunuz?

loader
Bu anket sona erdi Oca 04 2021 at 08:00 PM
Tüm anketleri görüntüleyin